Aké vlastnosti by mal mať moderný športovec?

Slovensko dlhodobo absolútne ignoruje a pohŕda koncepčnou, modernou a úprimnou prácou s deťmi a mládežou. Nemáme víziu, nemáme záujem. Ešte stále si myslíme, že to pôjde samospádom a nejak to dopadne. Ešte stále žijeme vo falošnej ilúzii, že keď sme to dokázali my a nikto sa nám špeciálne nevenoval, tak to dokážu aj tieto deti a mládež. Chyba!

Situácia je bohužiaľ rovnaká v školách, aj v športových kluboch. Školám chýba zadefinovanie a zodpovedanie základnej otázky, „Aký ČLOVEK by mal opúšťať našu školu?.“ (Tu nehovoríme o všeobecných frázach z kategórie profil absolventa a jeho kompetencie.) V športe je to totožné. Tam si zatiaľ nedokázali ani položiť kľúčovú otázku, ktorá znie „Aké vlastnosti, charakteristiky, aký CHARAKTER by mal mať moderný športovec?“

Aby sme to dokázali zodpovedať musíme poznať realitu – stav rozmýšľania dnešných detí, ich sny, túžby, predstavy. Musíme úprimne poznať v akom svete žijú, ako sa hýbe ich poznanie, zručnosti, rozmýšlanie a prežívanie. Okrem toho je nevyhnutné, aby sme vedeli ako sa svet hýbe, aké sú požiadavky na moderného človeka, športovca a aká je súčasná práca s mládežou vo svete. Jednoducho musíme vnímať širšie a väčšie súvislosti.

Ak sa rozprávame o futbale, tak faktom ostáva to, že rozvoj a výchova budúcich futbalistov je kľúčovou témou v mnohých krajinách. Anglicko zažíva obrovskú diskusiu o tom, aké nezdravé a choré je prostredie súčasného futbalu, a ako a k čomu treba vychovávať mladých futbalistov.

Mnohé veľkokluby odmietajú diktát peňazí a prehnanej technologizácie športu a otvorene hovoria o návrate k ľudskosti, vášni k športu, o srdci, tvrdej a poctivej práci s deťmi, mládežou a výchove ľudí so silným charakterom. Medzi takéto kluby patrí Arsenal Londýn, Manchester City, FC Liverpool a niekoľko dalších.

Steven Gerrard, bývalý hráč Liverpoolu, dnes tréner U-18 v Akadémii FC Liverpool, v nedávnom rozhovore so známym anglickým športovým novinárom Michaelom Calvinom na jeho otázku, či si dnešné deti uvedomujú aké kruté a ťažké je prostredie futbalu odpovedal, „ Niektoré áno. Ale je ich málo. Väčšina z nich má falošné sny a predstavy. Dnešný futbal si vyžaduje viac ako len vedieť hrať futbal.“

Podobne odpovedal aj Arsene Wenger, odchádzajúci tréner Arsenalu Londýn, „Máme obrovskú zodpovednosť voči deťom a mládeži. Žijeme bohužial v časoch kedy sa otec prestal syna pýtať, ako bolo v škole alebo zákazal futbal, ak dieťa nemalo dobré výsledky v škole.  Dnes je podstatnejšie čo ti povedal tréner, a aký bol tréning. Je to zlá cesta. Prioritou by malo byť vždy vzdelanie a výchova k charakteru. Za posledných 10 rokov som zanedbal prácu s mládežou, no chcem to napraviť.“

Aké charakteristiky, vlastnosti, CHARAKTER by teda mal mať moderný športovec? Ak vynecháme dobrú športovú zručnosť, musíme k tomu pridať:

  1. VYTRVALOSŤ
  2. SEBAOVLÁDANIE
  3. POKORA
  4. OTVORENÁ MYSEĽ – schopnosť neustále sa učiť, rásť
  5. TÍMOVOSŤ
  6. NADŠENIE
  7. ĽUDSKOSŤ

Moja otázka na záver znie, „Kto učí alebo kde sa tomu učia naše deti?“

Futbal, škola, charakter a rozvoj mládeže na Slovensku

15.04.2018

Udržanie pozornosti, schopnosť neustále sa učiť, zvládanie stresu, zvládanie hnevu, správne stanovanie cieľov, vytrvalosť, plánovanie dňa, života, svojho programu sú kľúčové vlastnosti, ktoré dnes rozhodujú o úspechu športovca… A dobrého žiaka… Vedeli by ste si predstaviť uvariť šálku kávy pred upreným zrakom 40tisíc divákov? Ľudia, ktorí sledujú [...]

Péter Szijjártó

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodne maďarský ľud, nie Zelenskyj

05.05.2025 22:00

Szijjártó reagoval na vyjadrenia Zelenského, že väčšina Maďarov vstup Ukrajiny do EÚ podporuje.

Marcel Ciolacu

Opakované rumunské prezidentské voľby už majú dôsledky. Končí premiér

05.05.2025 19:09, aktualizované: 19:32

Rumunský sociálnodemokratický premiér Marcel Ciolacu oznámil svoj odchod z čela vlády. Dôvodom je neúspech kandidáta vládnej koalície.

seniorka, zariadenie Jeseň, Banská Bystrica

Problém s nedostatkom opatrovateliek „látajú“ študentmi. Pre seniorov sú mladé posily spestrením

05.05.2025 19:00

Viac ako dvadsiatka študentov sa „točí“ v banskobystrických sociálnych zariadeniach v rámci svojej praxe v dvoch zmenách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 10719x
Priemerná čítanosť článkov: 5360x

Autor blogu

Kategórie

Archív